Millenniumi-sari jätkub

7. septembril, 2017 seisab ees üks selle aasta oodatumaid kirjandussündmusi, kui ligi 25 riigis, sh Eestis ilmub Rootsi menukirjaniku Stieg Larssoni poolt alustatud  Millenniumi-sarja V osa, pealkirjaga „Mees, kes otsis oma varju”.
Raamatu autor on David Lagercrantz.

Rootsis tuntud ja auhinnatud kirjanik ja ajakirjanik David Lagercrantz (snd 1962) jätkab sealt, kust sündmused neljandas raamatus "See, mis ei tapa" pooleli jäid. Romaani peategelasteks on vanad tuttavad, samuti on Lagercrantz üles noppinud mõned varasemad tegevusliinid, ent suures plaanis olid kirjanikul raamatu loomisel vabad käed.

Raamatu kirjutamisprotsessi on Lagercrantz iseloomustanud järgmiselt: „Süžee ülesehitamine oli kõige keerulisem. Stieg Larsson oli keerukate, paljude kõrvalliinidega lugude väljamõtlemise meister ja ma tahtsin olla tema vääriline. Teisalt oli aga just see ka kõige nauditavam. On olnud tohutult tore avastada, kuidas loo arenedes pisiasjad oma kohale asetuvad.“ Ta lisab: „Lisbeth Salander ei ole lihtsalt üks superkangelane. Ta ei ole suurepärane ainult oma ande tõttu, vaid ka konteksti ja tausta arvestades.”

Peatselt ilmuv viies osa on 348 lehekülge pikk. Selle tõlkis eesti keelde Kadri Papp, kes on tõlkinud kõik sarja eelnevad raamatud.

* * *

Rootsi kirjastuse Nordstedts teatel on Millenniumi-triloogia kolme raamatut – „Lohetätoveeringuga tüdruk“ (ek 2009), „Tüdruk, kes mängis tulega“ (ek 2009) ja „Purustatud õhuloss“ (ek 2010) –  tõlgitud enam kui 30 keelde ning seda on müüdud ligi 80 miljonit eksemplari. Eestis on raamatut müüdud ligi 30 000 eksemplari.

Rootsis on raamatute põhjal valminud ka filmid, milles Lisbeth Salanderi kehastab Noomi Rapace ja Mikael Blomkvisti Michael Nyqvist. Hollywoodis on triloogia esimese raamatu põhjal niisamuti samanimeline film valminud. Selle režissöör on David Fincher ning peaosades mängivad Daniel Craig ja Rooney Mara.


* * * 


Autorist

 David Lagercrantz (snd 1962) on Rootsi kirjanik ja  ajakirjanik, kes elab Stockholmis. Esimene tema sulest ilmunud raamat oli Rootsi seikleja ja mägironija Göran Kroppi elulugu (1997). Lagercrantzi läbimurdeteoseks kujunes aga romaan Briti matemaatikust Alan Turingist („Syndafall i Wilmslow“, 2000). Kindla teemana läbivad kirjaniku loomingut tihti andekad inimesed, kes keelduvad tavadele allumast. Teda ei huvita mitte ainult see, mida tähendab teistest erineda, vaid ka vastupanu, millele andekate inimeste loomingulisus vältimatult põrkub.

 2011. aastal ilmus Lagercrantzi sulest populaarne elulooraamat „Mina olen Zlatan Ibrahimović”, millest kujunes edukamaid raamatuid tänapäeva Rootsis. Praeguseks on biograafia avaldatud 30 keeles üle maailma ja seda on müüdud miljoneid eksemplare.

2013. aasta detsembris sõlmis Lagercrantz lepingu kirjastusega Norstedts, et jätkata Stieg Larssoni maailmakuulsat Millenniumi-sarja ja kirjutada sellele järgnevad osad. Romaan pealkirjaga „Mees, kes otsis oma varju” ilmub 7. septembril, 2017.